Back to Top

Hämeen Vapaa-ajankalastajapiirin syyskokous perjantaina 20.11.2020 Varalan Urheiluopistolla Tampereella. (23.10.2020)

Tiedoksi jäsenseuroille

Hämeen Vapaa-ajankalastajapiirin syyskokous pidetään perjantaina 20.11.2020 Varalan Urheiluopistolla Tampereella.
Kokous pidetään iltakokouksena, jossa SVK tarjoaa 20-v. juhlan kunniaksi jäsenilleen kakkukahvituksen.
Tilaisuudessa huolehditaan koronatilanteeseen liittyvistä viranomaisohjeistuksista sekä suositellaan  käytettäväksi kasvomaskia kokouksen aikana.
Tarkempi kokousaika ilmoitetaan kutsussa.

Kutsu ja esityslista liitteineen lähetetään 6.11.mennessä.

Kokouksessa käsitellään syyskokoukselle määrätyt sääntömääräiset asiat.
Asia, jonka piirin varsinainen jäsen haluaa käsiteltäväksi syyskokouksessa on esitettävä hallitukselle 30 vuorokautta ennen kokousta.

Muistakaa päivittää yhteystietonne heti, jos ne muuttuvat. (Yhteyshenkilö osoitteineen, sähköpostiosoite ja puhelinnumero )
Ilmoittakaa myös muiden jäsenienne yhteystiedot, jotka haluatte postituksen piiriin.

Terveisin piirihallitus
Virroilla 22.10.2020

Hämeen vapaa-ajankalastajapiiri ry
Jouko Lepistö, puheenjohtaja
Levonniementie 52, 34930 Liedenpohja
0400 928 765
//Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen." data-saferedirecturl="https://www.google.com/url?q=http://Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.&;source=gmail&ust=1603567257630000&usg=AFQjCNErED_kH-gnx8hEY-r7XDI0zSxGpw">Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Tarjous SVKn seuroille, piireille yms: kasvomaskit (21.10.2020)

Suojaa kanssakalastajia ja muita ihmisiä kasvomaskilla, tuet samalla naisten kilpaonkimaajoukkuetta

 

Suomen Vapaa-ajankalastajien naisten kilpaonkimaajoukkue myy kankaisia kasvomaskeja. Maskeihin on mahdollista painattaa kuvan mukaisen kalakuvan tilalle seuran/piirin/firman/joukkueen oma logo yksivärisenä. Maskit myydään 5 kappaleen pakkauksissa.

Hinnat:

5 kpl                                                45 e

20 kpl                                              150 e

50 kpl                                              350 e

100 kpl                                           600 e

Hintoihin lisätään toimituskulut.

Tilaukset: Naisten kilpaonkimaajoukkue, Eija Saarela-Mäkynen, Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen., p. 050 322 3687.

Ohessa kuva maskista sekä maskin materiaalitiedot ja käyttöohjeet.

 

         

 

Jaana Vetikko

tiedottaja
Suomen Vapaa-ajankalastajien Keskusjärjestö
Vanha talvitie 2-6 A 11, 00580 Helsinki

puh. +358 50 525 7806

 

Ohjeistusta sääntömääräisten kokouksien järjestämiseen koronapandemian aikana (13.10.20)

Vapaa-ajankalastajapiireille ja kalastusseuroille                                                      12.10.2020

Ohjeistusta sääntömääräisten kokouksien järjestämiseen koronapandemian aikana

Lokakuun 3. päivä astui voimaan eduskunnan säätämä tilapäinen laki (677/2020) väliaikaisesta poikkeamisesta mm. yhdistyslaista covid-19-epidemian leviämisen rajoittamiseksi. Lain tarkoituksena on jatkaa epidemian johdosta keväällä 2020 säädetyn määräaikaisen lain eräiden säännösten voimassaoloa kesäkuun 2021 loppuun mennessä järjestetyssä laissa tarkoitetussa kokouksessa. Lakiin ei sisälly mahdollisuutta poiketa kokousten pitämisen määräajoista.

Tilapäisen lain 4. pykälä koskee yhdistyslakia, jonka mukaan:

Yhdistyslain 25 §:n 1 momentista ja säännöistä poiketen hallituksen päätöksellä voidaan sallia, että asiamies voi edustaa yhtä tai useampaa jäsentä yhdistyksen kokouksessa. Mainitun lain 21 §:stä poiketen hallitus voi sallia, että myös valtuutettu saa valtuuttaa toisen valtuutetun käyttämään oikeuttaan valtuutettujen kokouksessa. Yhdistyksen tai valtuutettujen kokouksessa järjestettävässä äänestyksessä saman asiamiehen edustamien jäsenten tai valtuutettujen yhteenlaskettu äänimäärä on enintään kymmenesosa kokouksessa edustettujen jäsenten tai valtuutettujen yhteenlasketusta äänimäärästä, jollei säännöissä sallita suurempaa ääniosuutta.

Yhdistyslain 17 §:n 2 momentin ensimmäisestä virkkeestä ja 21 §:stä poiketen yhdistyksen hallitus voi sallia 17 §:n 2 momentissa tarkoitetun osallistumisen kokoukseen postitse taikka tietoliikenneyhteyden tai muun teknisen apuvälineen avulla, vaikka tällaista menettelyä ei ole sallittu säännöissä ja vaikka yhdistys ei ole hyväksynyt tätä varten mainitun lain 30 §:ssä tarkoitettua äänestys- ja vaalijärjestystä.

Hallitus voi päättää, että kesäkuun 2021 loppuun mennessä järjestettävään yhdistyksen kokoukseen osallistumisen edellytyksenä on ilmoittautuminen yhdistyksen kokoukseen viimeistään tiettynä päivänä, joka voi olla aikaisintaan kaksi viikkoa ennen kokousta. Tällöin kokouskutsuaika lasketaan viimeisestä ilmoittautumispäivästä.

Tiivistettynä:

 • Yhdistyksien vuosikokoukset tulee järjestää sääntöjen mukaisessa aikataulussa.
 • Hallituksen päätöksellä on mahdollista helpottaa vuosikokouksiin osallistumista säännöistä poikkeavin tavoin, kuten
  • sallimalla etäosallistuminen
  • sallimalla asiamiehen edustaa yhtä tai useampaa kokousedustajaa. Yhden valtuutetun edustamien jäsenten määrä ei saa kuitenkaan ylittää kymmenesosaa yhteenlasketusta äänimäärästä.
 • Hallitus voi (kokousjärjestelyiden takia) edellyttää etukäteisilmoittautumista kokoukseen, jolloin se tulee ottaa huomioon myös kokouskutsuajassa, joka lasketaan viimeisestä ilmoittautumispäivästä.
 • Huom. Yhdistyksen kokousta ei voida korvata etäosallistumisella, vaan se on vaihtoehtoinen osallistumismuoto perinteiseen kokoukseen.
 • Laki on voimassa 30.6.2021 saakka.
 • Lain yleiset ja pykäläkohtaiset perustelut löytyvät hallituksen esityksestä HE 117/2020 vp.

Yhdistyksien toimintakyvyn turvaamiseksi SVK suosittaa, että

 • piirien ja seurojen hallitukset hyödyntävät mahdollisuutta poiketa yhdistyksien kokouskäytänteitä koskevista pykälistä ja
 • ainakin sallivat sääntömääräisiin kokouksiin osallistumisen etäyhteyksin.
 • Kokouskutsussa kannattaa edellyttää etukäteisilmoittautumista, jotta etäyhteyksien järjestämiselle ja harjoittelulle (tarvetta kannattaa kysyä osallistujilta) jää aikaa.
 • Mikäli yhdistyksen sääntömääräinen kokous on jäänyt pitämättä, on yhdistyslain 20 §:n mukaan jokaisella yhdistyksen jäsenellä oikeus vaatia kokouksen pitämistä. Mahdollisuuksien mukaan pitämättä jäänyt kokous kannattaa pitää saman vuoden seuraavan kokouksen yhteydessä.
 • Vinkkejä yhdistyksien onnistuneen etäkokouksen järjestämiseen löytyy mm. osoitteesta:
  www.ok-sivis.fi/kokouskaytannot/kokoukset/etakokous.html

Lisätietoja:
toiminnanjohtaja Olli Saari, Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen., p. 050 339 4660

 

-----------------------------------------------------------------------------

Jaana Vetikko

tiedottaja
Suomen Vapaa-ajankalastajien Keskusjärjestö
Vanha talvitie 2-6 A 11, 00580 Helsinki

puh. +358 50 525 7806

Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

www.vapaa-ajankalastaja.fi
www.vapaa-ajankalastajalehti.fi

www.fisuun.fi

www.ottiopas.fi

 

 

Hämeen Vapaa-ajankalastajapiirin kevätkokous 2020 (10.8.2020)

Tiedoksi jäsenseuroille

Hämeen Vapaa-ajankalastajapiirin siirretty kevätkokous pidetään torstaina 3.9.2020  klo 18.30 Tammelanhovissa, Tammelanpuistokatu 21, Tampere
Valtakirjojen tarkastus ja kahvitarjoilu aloitetaan klo 18.00
Kutsu ja esityslista liitteineen lähetetään 20.8.mennessä.

Kokouksessa käsitellään kevätkokoukselle määrätyt sääntömääräiset asiat.
Asia, jonka piirin varsinainen jäsen haluaa käsiteltäväksi kevätkokouksessa on esitettävä hallitukselle 30 vuorokautta ennen kokousta.

Muistakaa päivittää yhteystietonne heti, jos ne muuttuvat. ( Yhteyshenkilö osoitteineen, sähköpostiosoite ja puhelinnumero )
Ilmoittakaa myös muiden jäsenienne yhteystiedot, jotka haluatte postituksen piiriin.

Terveisin piirihallitus
Virroilla 3.9.2020

Hämeen Vapaa-ajankalastajapiiri ry
Jouko Lepistö, puheenjohtaja
Levonniementie 52, 34930 Liedenpohja
0400 928 765

Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Kalastuskilpailuihin liittyvä tutkimus, kaikki kilpailijat mukaan! (7.5.2020)

Kalastuskilpailuihin liittyvä tutkimus, kaikki kilpailijat mukaan!

 

Jos olette viimeisen kahden vuoden aikana osallistuneet yhteen tai useampaan pilkki-, laituripilkki-, onki-, vetouistelu-, heittokalastus- tai perhokalastuskilpailuun, toivomme että kävisitte vastaamassa alla olevasta linkistä löytyvään Itä-Suomen yliopiston kyselytutkimukseen. Tutkimuksen tarkoituksena on selvittää kalastuskilpailutapahtuman arvoa ja elämyksellisyyttä kalastuskilpailuun osallistuvan näkökulmasta. Tutkimukseen osallistumalla autatte tutkijoita selvittämään kalastustapahtumien arvoa osana perinteistä ja muuttuvaa yhteiskuntaa.

Kyselyyn vastaamiseen kuluu aikaa vastauksista riippuen noin 2-10 minuuttia. Vastaajien kesken arvotaan 10 pientä yllätyspalkintoa. Arvonta suoritetaan kesäkuun aikana. Mikäli haluat osallistua arvontaan (ei ole pakollista), niin jätä yhteystietosi kyselyn lopussa. Itä-Suomen yliopisto kunnioittaa yksityisyyden suojaa ja käsittelemiensä henkilötietojen yksityisyyttä. Yliopisto sitoutuu tietosuojapolitiikassaan huolehtimaan käsittelemiensä henkilötietojen tietosuojasta ja tietoturvasta. Yliopisto noudattaa EU:n yleistä tietosuoja-asetusta, Suomen lainsäädäntöä sekä viranomaismääräyksiä ja -ohjeita.

Alla linkki tutkimukseen:

https://webropol.com/s/kalastuskilpailu

Jaana Vetikko

tiedottaja
Suomen Vapaa-ajankalastajien Keskusjärjestö
Vanha talvitie 2-6 A 11, 00580 Helsinki

puh. +358 50 525 7806

Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

www.vapaa-ajankalastaja.fi
www.vapaa-ajankalastajalehti.fi

www.fisuun.fi

www.ottiopas.fi

Piirin kevätkokous siirretty (24.3.2020)

Tiedoksi!

 

Piirin kevätkokous oli suunniteltu pidettävän 16.4.2020 Tampereella, koronaviruksen takia annettujen rajoitusten vuoksi kookous siirretään myöhemmin ilmoittevana ajankohtana pidettäväksi.

 

 

Hallitus

SVK tiedottaa: Suomi Pilkkii -tapahtumat ja SM-pilkki PERUUTETTU!!!

TIEDOTE 12.3.2020

Julkaistavissa heti

Suomi pilkkii -tapahtumat 14.3. ja SM-pilkki 28.3. on peruutettu Vastuullisena tapahtumajärjestäjänä Suomen Vapaa-ajankalastajien Keskusjärjestö (SVK) on päättänyt perua kaikki lauantaille 14.3. suunnitellut viralliset juhlavuoden Suomi pilkkii -tapahtumat sekä SM-pilkin, joka oli tarkoitus järjestää Kuopiossa 28.3. 

Suomen hallituksen koronavirukseen liittyviä linjauksia noudattaen SVK on päättänyt peruuttaa viralliset Suomi pilkkii -tapahtumat lauantaina 14.3. Kajaanissa, Mikkelissä, Imatralla, Viitasaarella, Kemissä ja Oulussa. Jo aikaisemmin peruuntuivat Parkanon ja Tampereen Suomi pilkkii -tapahtumat.
Niinikään SVK on päättänyt peruuttaa 28.3. Kuopiossa järjestettävän SM-pilkin. 

Tapahtumiin osallistuvissa vapaaehtoisissa työntekijöissä sekä SM-pilkin kilpailijoissa on paljon iäkkäämpää väkeä ja heidän, samoin kuin kaikkien tapahtumaan osallistuvien terveys ja turvallisuus ovat etusijalla. SVK seuraa jatkossakin tiivisti hallituksen ja THL:n koronaan liittyvää uutisvirtaa ja tekee tarvittaessa lisää toimenpiteitä harrastajiensa terveyden turvaamiseksi.SVK haluaa kuitenkin kannustaa kaikkia omatoimisesti kalastusharrastuksen pariin tässä poikkeuksellisessa tilanteessa, jota elämme.   

 

Lisätietoja:  
tiedottaja Jaana Vetikko, p. 050 525 7806
juhlakoordinaattori Johanna Antila, 050 573 9332 (Suomi pilkkii -tapahtumat)
kalatalousasiantuntija, Marcus Wikström, p. 045 110 2126(SM-pilkki) 

 

Suomen Vapaa-ajankalastajien Keskusjärjestö (SVK) on maamme suurin vapaa-ajankalastajien järjestö, joka edistää vapaa-ajankalastajien kalastusmahdollisuuksia sekä neuvoo järjestäytyneitä ja järjestäytymättömiä vapaa-ajankalastajia kestävän käytön mukaisessa kalastuksessa. Järjestön 13 vapaa-ajankalastajapiirin 490 seurassa toimii yhteensä noin 36 000 kalastuksen harrastajaa. 

 

Suomi Pilkkii Tampere 14.3.2020 PERUUTETTU! (12.3.2020)

 

Pilkkimisen ilmaistapahtuma Tampereen Tohlopinjärvellä.
Kaikki ovat tervetulleita tutustumaan pilkintään ja kaikkeen sen ympärillä. Välineitä on lainaksi rajallinen määrä joten voit ottaa omasi mukaan.

Tapahtuma on osa Suomen Vapaa-ajankalastajien 20-juhlavuotta ja on osa juhlavuoden teematapahtumasarjaa.
Tapahtuma-aika on klo 11-16.

Mukana menossa
Tohlopin luistelurata
Liikkuva Tampere
Hämeen vapaa-ajankalastajapiiri ry
Suomen Vapaa-ajankalastajien Keskusjärjestö
Fisuun

Oheis-sisältö
-Paikalla saat ostaa makkaraa, lättyjä, kahvia yms.
Voit myös vuokrata luistimia paikanpäältä.
-Partio on paikalla esittelemässä heidän toimintaansa Liikkuva Tampere -hankkeen myötä.

Tapahtuma järjestetään jos jää-olosuhteet sen sallivat.

Tutustu myös muihin 14.3. Suomi pilkkii -tapahtumiin https://www.vapaa-ajankalastaja.fi/juhlavuosi/


Tapahtuman järjestäjä - Hämeen vapaa-ajankalastaja piiri
Tapahtuma vastaava - Jyri Haapanen/0451693977
Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

 

KUTSU PIIRIN PILKKIMESTARUUSKILPAILUUN 8.3.2020 (15.2.2020)

KUTSU HÄMEEN VAPAA-AJANKALASTAJAPIIRIN PILKKIMESTARUUSKILPAILUUN 2020

Oriveden Onkijat ry kutsuu vapaa-ajankalastajapiirin seurat pilkkimestaruus-kilpailuun Längelmävedelle Oriveden Säynäniemeen, Säynäniementie 100, sunnuntaina 8.3.2020.

Kilpailuaika: Kilpailuaika kaikissa sarjoissa klo 10 – 14.

Siirtyminen kilpailualueelle alkaa n. klo 9.15 ja kilpailijan on palattava maalialueelle klo 15.00 mennessä.

Sarjat ja osanottomaksut: N, NV 60, M, MV 60, MV 70, nuoret N12 (2008 ja jälkeen syntyneet), N15 (2005 -2007) ja N19 (2001-2004), naisten joukkue (3 kilpailijaa), naisveteraanien (3), miesten (3), miesveteraanien (3) ja nuorten (3) joukkue. Miesveteraanien ja nuorten joukkueisiin voi kuulua osanottajia kaikista veteraanien ja nuorten sarjoista.

Osanottomaksut henkilökohtaisissa aikuisten sarjoissa 15 €, nuoret ilmaiseksi. Joukkuemaksut aikuisten sarjoissa 10 €, nuorten joukkueet ilmaiseksi.

Osanottomaksut maksetaan kilpailupäivän aamuna seuroittain kilpailutoimistoon käteisellä ja toimistosta saa kilpailukortit.

Säännöt: Kilpailussa noudatetaan SVK:n SM-pilkin sääntöjä soveltuvin osin, poikkeuksena sarjajako. Akkukaira on sallittu kaikissa veteraanisarjoissa. Kalapussit jaetaan punnituksessa.

Ilmoittautuminen: Ilmoittautuminen kilpailuun on tehtävä Sirpa Vuohelaiselle 3.3. mennessä sähköpostilla Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. tai postitse Isonkiventie 4 B 4, 35300 Orivesi. Jälki-ilmoittautumiset ja mahdolliset joukkuemuutokset on tehtävä viimeistään kilpailutoimistoon, joka avataan kilpailupäivänä Säynäniemessä klo 8.00.

Yhteyshenkilönä toimii Sirpa Vuohelainen puhelin 0400 635664.

Ravintola: Säynäniemen päärakennuksessa toimii kisaravintola, josta saa keittoa, kahvia ja juomia. Ulkogrillistä saa makkaraa.

Tervetulotoivotuksin Oriveden Onkijat ry

Sivu 1 / 3